Atmintinė ligoniams, kuriems planuojama atlikti žandinio sinuso punkciją

Jums diagnozuotas ūminis žandinio sinuso uždegimas.

Ūminis sinusitas – prienosinio sinuso ūminis gleivinės uždegimas su jam būdingais simptomais, trunkantis iki 4 savaičių.

Simptomai:

  • nosies užgulimas/pasunkėjęs kvėpavimas
  • išskyros iš nosies/į nosiaryklę
  • spaudimas ir skausmas veido srityje, skruostuose, sustiprėja palenkus galvą, kosint, gali plisti į galvą, ausį, dantis
  • uoslės susilpnėjimas ir netekimas
  • dantų skausmas, bendras silpnumas, ausų užgulimas.

Ūminį žandinio sinuso uždegimą rekomenduojama gydyti medikamentais, jei negaunamas teigiamas efektas, uždegimas užsitęsia ar ligos simptomai stipriai išreikšti, indikuotina žandinio ančio punkcija ir išplovimas, derinant su medikamentiniu gydymu.

Žandinio sinuso punkcija – sinuso vidinės sienelės pradūrimas su specialia adata, siekiant pašalinti pūlius juos išplaunant iš sinuso per natūralią angą arba juos atsiurbiant ir supilant į sinusą medikamentus.

Eiga: Punkcija dažniausiai atliekama vietinėje nejautroje. Procedūros trukmė 10-20 min. Žandinio sinuso vidinė kaulinė sienelė praduriama punkcine adata po apatine kriaukle. Sekretas iš sinuso gali būti atsiurbiamas ar išplaunamas per punkcinę adatą supilant didelį kiekį (20-30ml) antiseptinio ar fiziologinio tirpalo. Punkcijos metu galima įvesti ir palikti dreną pakartotiniam ančio plovimui.

Procedūros schema:

FOTO

Prieš sinusų punkciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas, diklofenakas, krešėjimą mažinantys) 2sav. iki procedūros.

Sveikimas po procedūros. Po sinusų punkcijos kelias dienas gali būti padidėjęs nosies audinių jautrumas, retais atvejais gali patinti veido minkštieji audiniai. Po procedūros kelias dienas iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs seno kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Vengti fizinio krūvio ne mažiau parą laiko.

Galimos operacijos komplikacijos:

Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas
Specifinės komplikacijos:  gausus kraujavimas iš nosies (1≥%), žando patinimas, oro susikaupimas po oda (1≥%), akies pažeidimas, dantų pažeidimas (vaikams). Šios komplikacijos yra labai retos.

Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.

Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, patinsta žandas punkcijos pusėje, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C