Endoskopinė sinusų chirurgija

Kas yra sinusų uždegimas (sinusitas)? Sinusitas- tai prienosinių ančių gleivinės uždegimas. Pagal ligos eigą ir trukmę sinusų uždegimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis sinusitas, kai pagrindiniai ligos simptomai trunka trumpiau nei 4 sav. ir po pravesto gydymo ligonis pilnai pasveiksta ir nelieka uždegiminių sinusų gleivinės pakenkimų. Lėtinis sinusitas, tai susirgimas, kai vyrauja du ir daugiau simptomų: nosies užgulimas, apsunkintas kvėpavimas per nosį, išskyros iš nosies ir/ar į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas dantų, veido, kaktos ar pakaušio srityje, uoslės netekimas ar susilpnėjimas, kurie trunka ilgiau kaip 12 sav. Po pravesto gydymo išlieka pakitimai sinusų gleivinėje. Pagrindinė priežastis dėl ko išsivysto sinusitai, tai natūralių jų angų užsidarymas, sekreto susilaikymas sinusų ertmėse ir bakterinės infekcijos atsiradimas. Šios priežastys atsiranda dėl: virusų poveikio, nosies alergijos, anatominių natūralių sinuso angų ar gretutinių anatominių struktūrų pokyčių, kurie siaurina natūralias angas, sutrikusio organizmo atsparumo infekcijai, nosies polipų atsiradimo, sisteminių ligų, aplinkos užterštumo ir kitų dirgiklių.

Kada atliekama sinusų operacija? Kai tinkamas medikamentinis gydymas nepakankamas, kad pacientas pasveiktų ar yra ilgalaikiai pakitimai sinusų gleivinėje, natūralių sinusų angų blokas, rekomenduojamas chirurginis gydymas. Retais atvejais reikalinga greita chirurginė intervencija, kai gresia sinusito komplikacijos, yra sinusų trauma ar diagnozuojamas sinusų ar nosies ertmės auglys.

Funkcinė endoskopinė sinusų operacija. Istoriškai tam, kad pasiekti nosies ir sinusų ertmes buvo naudojami išoriniai pjūviai po lūpa (radikali žandinio sinuso operacija) ar veide. Šiuolaikinės technologijos leidžia daugeliu atveju taikyti funkcinę endoskopinę sinusų chirurgijos metodą, kai sinusai pasiekiami per nosies šnerves naudojant mažus teleskopus ar mikroskopą tam, kad gerai apsišviesti nosies ertmę ir padidinti matomą vaizdą. Operacija atliekama bendrinėje ar vietinėje nejautroje ir trunka nuo 1 iki 3 val. ir ilgiau. Operacijos tikslas- patologiškai pakitusios gleivinės, kaulinių struktūrų, polipų, uždegiminio sekreto pašalinimas iš sinusų ir nosies ertmės, atstatant sinusų natūralių angų praeinamumą ir jų funkciją, bei pagerinant kvėpavimą per nosį. Retais atvejais, kai nepavyksta pilnai pašalinti patologiškai pakitusių audinių per nosies šnerves, atliekami išoriniai pjūviai. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų.

FESS schema

FESS schema

Vaizdai prieš operaciją ir 3 mėn po operacijos. Pacientas pilnai pasveiko

 

Viršutinio žandikaulio sinusų chirurgijos komplikacijų prevencija ir gydymas (prezentacija)

Šiuolaikinės technologijos endoskopinėje nosies chirurgjoje (prezentacija)

Funkcinė endoskopinė sinusų chirurgija

Kaktinių sinusų atvėrimas šeiveriu

Lėtinio sfenoidalinio sinuso pakartotinas atvėrimas

Didelės vidurinės kriauklės (Concha bullosa) sumažinimas

Funkcinė endoskopinė sinusų chirurgija prieš po operacijos

Nosies endoskopija. Dideli nosies polipai

FESS. Plačiai atverti kaktiniai sinusai

Etmoidotomija su šeiveriu