Orbitos dekompresija

Endokrininis išverstakumas (endokrininė orbitopatija)

Tireotoksinis išverstakumas, exophthalmus thyreotoxicus.

Etiologija. Kartu su tachikardija ir struma — tai tirotoksikozės, ar¬ba Bazedovo ligos, požymis, 10% — vienpusis. Moterims pasitaiko daž¬niau negu vyrams.

Simptomai. Reponuojamas išverstakumas — spaudžiant akį iš priekio, ją galima įstumti atgal į orbitą. Kartu su išverstakumu gali būti ir kitų būdingų tireotoksikozei akių raumenų pažeidimo požymių. Tai Dalrymplio simptomas — vokų plyšys platus, tarytum ligonis būtų nustebęs ar išsigandęs. Grefe simptomas — žiūrint žemyn atsilieka viršutinis vokas ir ties vokų plyšiu pasirodo platus baltas odenos ruožas viršum ragenos. Akys rečiau mirkčioja — Štelvago simptomas, sunkiai konverguoja — Miobijaus simptomas.

Gydo endokrinologas. Pagerėjus bendrai būklei, tireotoksinis išverstakumas gali visai išnykti.

Piktybinis išverstakumas, exophthalmus malignus.

Etiologija. Jis atsiranda tuomet, kai sutrinka hormoninė regulia¬cija, per daug intensyviai gydant tireotoksikozę, kartais po visiškos strumektomijos.

Simptomai. Išverstakumas ilgainiui didėja. Vokai paburksta, neužsi¬merkia, atsiranda junginės chemozė ir stazė jos kraujagyslėse, jos plačios, vingiuotos. Akies judesiai riboti, dvejinimosi dažniausiai nėra. Sumažėja ragenos jautrumas, gali pakilti akispūdis.

Komplikacijos. Gali prasidėti ragenos uždegimas, keratitis e lagophthalmo, šliaužiojančioji ragenos opa, prakiurti ragena. Padidėjus spaudimui akiduobėje, formuojasi regos nervo neuritas, jo edema.
Skirti nuo akiduobės flegmonos, periostito.

Gydymas: skydliaukės hiperfunkciją gydo endokrinologas. Taikomi kortikosteroidai, imunokoreguojantys preparatai, dehidracija, raminan¬tys vaistai. Hipofizė ir akiduobė švitinamos rentgeno spinduliais. J terapija, orbitos dekompresiją atlieka otorinolaringologas. Atsiradus ragenos uždegiminėms kompli¬kacijoms — gydyti simptomus, susiūti vokus.

ORBITOS DEKOMPRESIJA

Otorinolaringologai dažniausiai atlieka endoskopines orbitos dekompresijas, pašalindami vidinę ir apatinę akiduobės kaulinę sienelę, įpjaunant apsauginę kapsulę, kas leidžia daliai riebalų iš akiduobės pasistumti į nosies ertmę. Sumažėjęs riebalų kiekis orbitoje, leidžia akiai sugrįžti į savo pradinę vietą, todėl sumažėja simptomai būdingi išverstakumui.

Indikacijos:

1. Kosmetiniais sumetimais
2. Regos sutrikimai, dvejinimasis
3. Kai nepadeda endokrinologinis ir radioterapinis gydymas
4. Keratopatija ir optinė neuropatija.

Kontraindikacijos:

1. Ūminis sinusitas
2. Viršutinio žandikaulio kaulinės anomalijos: mažas žandinis sinusas, storas akiduobės kaulas.

Operacijos principas

Atliekama infiltracinė injekcija į vidurinę kriauklę ir šoninę nosies sieną 1% lidokaino tirpalu. Operacijos tikslas pašalinti vidinę kaulinę orbitos sienelę ir dalį dugno, kuris yra iki poakinio nervo kanalo. Pašalinama kablinė atauga ir didžioji pūslinė ląstelė (bulla ethmoidalis), išplatinama natūrali žandinio sinuso anga, tam, kad vėliau į nosies ertmę išvirtę riebalai neuždarytų natūralios angos į sinusą. Anga žemyn praplatinama iki apatinės kriauklės prisitvirtinimo prie vidinės nosies sienos vietos, į priekį iki kaktinės ataugos, kuri apsaugo nosies-ašarų lataką. Į viršų sinuso natūrali anga platinama iki akiduobės dugno. Tada atliekama priekinė ir užpakalinė etmoidotomija pagal Stammbergerį, kai pašalinamos etmoidalinio labirinto ląstelės ir atveriamas pleištinis sinusas. Vidurinė kriauklė dalinai pašalinama, kad turėtume platų priėjimą ir , kad po operacijos būtų lengviau užtikrinamas žaizdos tualetas. Vėliau popierinė plokštelė, kuri sudaro vidinę akiduobės sieną, palaipsniui pašalinama naudojant elevatorių, šaukštelį ar kitą panašų instrumentą.

11aTada peiliuku įpjaunamas fibrozinis dangalas ribojantis orbitą nuo nosies ertmės. Paspaudus akį iš išorės į nosies ertmę per pjūvį išsiverčia akiduobės riebalai.

Nosis užtamponuojama labai švelniai, nes stiprus užtamponavimas gali sukelti kraujo patekimą į akiduobę.

Komplikacijos:

1. Pooperacinis dvejinimasis nustatomas iki 15-30% pacientų.
2. Pooperacinis kraujavimas yra reta komplikacija
3. Smegenų skysčio tekėjimas
4. Aklumas dėl pažeisto optinio nervo.