Choanų atrezijos šalinimas

Terminologija

Tai įgimta patologija, kai nosies užpakalinė dalis (choanos) yra blokuojamos kaulu ar minkštaisiais audiniais (membrana). Choanų atrezija gali būti vienpusė arba dvipusė.

Ligos pasireiškimas

Dažnai vienpusė choanų atrezija diagnozuojama vėlesniu laiku, nes naujagimis sugeba kvėpuoti per vieną nosies pusę. Abipusė choanų atrezija yra sunki būklė naujagimiui, nes jis nemoka kvėpuoti kitaip nei per nosį. Kartais tai gali pasireikšti kūdikio mėlynavimu maitinimo metu, nes tuo metu oro takai yra blokuojami liežuvio, dar labiau apsunkinant įkvėpimą. Veido mėlynavimas sumažėja vaikui verkiant, nes tuo metu jam pavyksta įkvėpti. Dėl to, kad kūdikis nemoka kvėpuoti per nosį, abipusė choanų atrezija turi būti gydoma chirurgiškai kaip galima anksčiau.

Abipusė choanų atrezija dažnai susijusi su kitais susirgimais ar įgimtomis įdomis ar sindromais.

Klinikiniai simptomai:

  • Krūtinės įtraukimas, nebent vaikas kvėpuoja pro burną arba verkia
  • Kvėpavimo nepakankamumas pasiriškiantis cianoze iškart po gimimo
  • Negali žįsti ir kvėpuoti tuo pačiu metu
  • Neįmanoma pravesti kateterio pro nosies abi puses iki ryklės
  • Nuolatinis vienos nosies pusės blokas ar varvėjimas

Diagnostika

Jei įtariama abipusė choanų atrezija, reikia pabandyti pravesti ploną silikoninį zondą į nosiaryklę. Jei jis nepraeina, galima įtarti takų nepraeinamumą. Atliekama nosies ir nosiaryklės kompiuterinė tomograma. Prieš tai būtina anemizuoti nosies landas ir pašalinti visas gleives iš nosies landų, nes jos klaidingai gali atrodyti kaip membraninis choanų užaugimas. Vienpusė choanų atrezija diagnozuojama vėliau, kai vaikas supranta, kad jis nekvėpuoja per vieną šnervę.

Operacija

Jei atrezija plėvinė, tai kartais užtenka tik pradurti tą plėvę ir išplatinti žaizdos kraštus. Jei atrezija kaulinė, tai piršto kontrolėje, kuris įkišamas į nosiaryklę, gręžiama kaulinė plokštelė, kol patenkama į nosiaryklę. Vėliau turint kaip orientyrus nosies pertvaros užpakalinę dalį ir apatinės kriauklės užpakalinius galus, galima kiek įmanoma plačiau nugręžti kaulą, stengiantis minimaliai pažeisti aplinkinę gleivinę. Po operacijos į abi nosies landas įdedami minkšti silikoniniai stentukai, kurie apsaugo naujai suformuotas angas nuo užrandėjimo ir užsidarymo.Jei choanų atrezija vienpusė, tai paprasčiausias metodas ją pašalinti ir atstatyti uždarytos pusės mukocilijarinį klirensą (gleivių išsivalymą) – nosies pertvaros užpakalinės dalies norago (vomer) pašalinimas. Dažnai atliekant šią operaciją reikia turėti elektrokauterį kraujavimo stabdymui iš gomurio-pleištinės arterijos (a.sphenopalatina) pertvarinės šakelės. Atliekant šią operaciją, stentas nereikalingas.

Alternatyvus operacijos būdas: galima operuoti priėjimu per gomurį.

Transnasalinis kelias Transpalatininis kelias
Privalumai Trumpesnė, mažiau invazyvi, saugesnė
operacijaMažesnis kraujo netekimasTrumpesnis pooperacinio sveikimo periodas
Platesnis regėjimo laukas, geresnė vizualizacija šalinant atrezinį kaulą
Pirmo pasirinkimo kelias esant kaulinei atrezijai
Trūkumai Siauresnis darbo laukasBlogesnė vizualizacijaTinka tik membraninei atrezijai arba tais atvejais, kai kaulinė plokštelė labai plona Ilgesnis operacijos laikasDidesnis kraujo netekimasGomurio perforacijos ar fistulės rizika