Lėtinis tonzilitas, gomurinių tonzilių hipertrofija, paratonzilinis abscesas

Jums diagnozuota viena šių būklių:

Lėtinis tonzilitas (angina) – lėtinis gomurinių tonzilių uždegimas, pasireiškiantis ligos paūmėjimu 2-3k./m, infekcijos židinys tonzilių nišose.

Gomurinių tonzilių hipertrofija – būklė, kuomet gomurinės tonzilės patologiškai padidėjusios, ir sąlygoja miego apnėją, knarkimą, apsunkintą kvėpavimą per nosį, rijimo ar kalbos sutrikimus.

Paratonzilinis abscesas – pūlinė ūmaus tonzilito komplikacija, kai susikaupia pūliai tarp tonzilės kapsulės ir aplinkui esančių ryklės raumenų.

Ryklės anatomija:

Ryklė yra skirstoma į nosiaryklę, burnaryklę ir gerklinę ryklės dalis. Burnaryklė yra už burnos ertmės ir tęsiasi iki liežuvio šaknies. Burnos ertmė į burnaryklę atsiveria žiotimis. Žiotis iš viršaus riboja minštasis gomurys, iš apačios- liežuvio šaknis, o šonuose yra gomuriniai liežuvio (priekinis) ir ryklės (užpakalinis) lankai. Tarp priekinio ir užpakalinio lankų yra gomurinės tonzilės. Minkštojo gomurio laisvojo krašto viduryje yra liežuvėlis.

Gomurinės tonzilės yra ryklės limfoadenoidinio žiedo (Waldeyer‘io žiedo) sudedamoji dalis. Šį žiedą sudaro: ryklės tonzilė (adenoidai), klausomojo vamzdžio migdolai, gomurinė tonzilės ir liežuvio migdolas. Šių migdolų reikšmė – dalyvauja vietiniame gleivinių atsake ir humoralinio imuniteto susidaryme. Esant lėtiniam tonzilitui ar paratonziliniam pūliniui, gomurinės tonzilės tampa infekcijos šaltiniu, todėl jas rekomenduojama šalinti operaciniu būdu.

FOTO

Lėtinį tonzilitą, kaip pastovų infekcijos židinį, rekomenduojama šalinti operaciniu būdu – atliekant tonzilektomiją.

Tonzilių hipertrofiją, rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant tonzilotomiją.

Paratonzilinį absceesą (pūlinį) rekomenduojama šalinti operaciniu būdu- atliekant abscestonzilektomiją.

Abipusė tonzilektomija, tonzilotomija ar abscenstonzilektomija:

Abipusė tonzilektomija – tai abiejų gomurinių tonzilių pašalinimas, dėl besikartojančių lėtinio tonzilito paūmėjimų, siekiant pašalinti infekcijos židinį.

Operacija atliekama bendroje intubacinėje ar vietinėje nejautroje. Pjūvis skalpeliu atliekamas priekiniame žiočių lanke vertikaliai palei jo kraštą, pereinant viršūnėje į užpakalinį lanką. Buku būdu, naudojant raspatorių, kobliatorių, mini skutiklį ar kauterį, tonzilė atidalinama iki apatinio poliaus. Žirklėmis ar kilpa tonzilė pašalinama. Sustabdomas kraujavimas: spaudžiamais tamponais, kaustika, kraujagyslių perrišimu.

Tonzilotomija – dalinis gomurinių tonzilių pašalinimas dėl miego apnėjos, knarkimo, apsunkinto kvėpavimo per nosį, rijimo ir kalbos sutrikimų.

Operacijos metu bendroje intubacinėje ar vietinėje nejautroje, žirklėmis, kilpa, kobliatoriumi ar lazeriu nukerpamas viršutinis tonzilės polius. Sustabdomas kraujavimas.

Abscestonzilektomija – paratonzilinio pūlinio ir gomurinių tonzilių pašalinimas.

Operacijos metu bendroje intubacinėje ar vietinėje nejautroje, atliekamas pjūvis priekiniame žiočių lanke. Atvėrus pūlinį, ruimas išvalomas. Buku būdu tonzilė atidalinama iki apatinio poliaus, pašalinama žirklėmis ar kilpa. Sustabdomas kraujavimas.

FOTO

Galimos pooperacinės komplikacijos:

Bendrojo pobūdžio komplikacijos: užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas, žaizdos supūliavimas, skausminis sindromas.

Specifinės komplikacijos: kraujavimas (<5%), paratonzilitas (retos <1%), randai ryklėje (<1%), rijimo ar kalbos sutrikimai (<1%), dantų ar žandikaulio pažeidimas statant žiodiklį (<1%), skonio sutrikimas (<0,5%). Galimos specifinės komplikacijos konkrečiam ligoniui. Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui. Rekomendacijos prieš operaciją:

1. Operacijos dieną nevalgyti ir negerti. Vakare prieš operaciją- lengvas maistas.
2. Gyd. kardiologo ar šeimos gydytojo konsultacija dėl antikoaguliantų vartojimo nutraukimo prieš operaciją.

Rekomendacijos po operacijos:

1. Namų režimas (vengti tolimų skrydžių, kelionių) 2sav.
2. Riboti fizinį krūvį 2sav.
3. Vengti karštų patalpų 2sav. (pirčių, karštų vonių, soliariumų ir baseinų)
4. Valgyti švelnų, minkštą, trintą, nekarštą maistą, negerti karštų gazuotų gėrimų.
5. Vartoti gydytojo paskirtus vaistus nuo skausmo.