Adenoidų hipertrofija

Jums diagnozuota adenoidų hipertrofija (padidėjimas).

Adenoidų hipertrofija – adenoidų (ryklės migdolo) padidėjimas, sukeliantis klinikinius simptomus: apsunkintą kvėpavimą nosimi, nosies užgulimą, nuolatinę slogą, dažnus vidurinės ausies uždegimus ar serootitą.

Ryklės anatomija:

Ryklė yra skirstoma į nosiaryklę, burnaryklę ir gerklinę ryklės dalis. Nosiaryklė yra ryklės dalis už nosies ertmės ir tęsiasi iki minkštojo gomurio krašto, kur pereina į burnaryklę. Nosies ertmė į nosiaryklę atsiveria choanomis. Nosiaryklės šoninėse sienose yra ryklinė klausomojo vamzdžio anga. Ausies trimitas jungia nosiaryklę su būgnine (vidurinės ausies) ertme, ir padeda joje sulyginti slėgį su atmosferos slėgiu. Šalia šios angos yra klausomojo vamzdžio migdolas. Nosiaryklės skliaute (viršuje) yra ryklės migdolas arba adenoidai.

Ryklės migdolas (adenoidai) yra ryklės limfoadenoidinio žiedo (Waldeyer‘io žiedo) sudedamoji dalis. Šį žiedą sudaro: ryklės tonzilė (adenoidai), klausomojo vamzdžio migdolai, gomurinė tonzilės ir liežuvio migdolas. Šių migdolų reikšmė – dalyvauja vietiniame gleivinių imuniniame atsake ir humoralinio imuniteto susidaryme. Esant adenoidų hipertrofijai (padidėjimui), jie gali blokuoti choanas, dėl to sutrinka kvėpavimas nosimi, gali kartotis slogos, arba klausomojo vamzdžio ryklines angas, dėl ko sutrinka vidurinės ausies ertmės ventiliacija, kartojasi vidurinės ausies uždegimai ar serootitai.

FOTO

Adenoidų hipertrofiją, kuomet ši sukelia simptomus, rekomenduojama šalinti operaciniu būdu, atliekant adenoidektomiją.

Adenoidektomija – tai adenoidų pašalinimas, kvėpavimo per nosį ir klausomojo vamzdžio funkcijos pagerinimui.

Operacija atliekama bendroje intubacinėje nejautroje. Įstatomas žiodiklis. Adenoidotomais pašalinami adenoidai, kraujavimas stabdomas vatos tamponais ir/ar elektrokauteriu. Nosiaryklė revizuojama veidrodėliu.

FOTO

Galimos pooperacinės komplikacijos:

Bendrojo pobūdžio komplikacijos: užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas, žaizdos supūliavimas, skausminis sindromas.
Specifinės komplikacijos: kraujavimas (<5%), atlanto-aksialinio sąnario išnirimas (retos <1%), randai ryklėje (<1%), rijimo ar kalbos sutrikimai (<1%). Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui. Rekomendacijos prieš operaciją:
1. Operacijos dieną nevalgyti ir negerti. Vakare prieš operaciją- lengvas maistas.
2. Gyd. kardiologo ar šeimos gydytojo konsultacija dėl antikoaguliantų vartojimo nutraukimo prieš operaciją.

Rekomendacijos po operacijos:
1. Namų režimas (vengti tolimų skrydžių, kelionių) 2sav.
2. Riboti fizinį krūvį 2sav.
3. Vengti karštų patalpų 2sav. (pirčių, karštų vonių, soliariumų ir baseinų)
4. Valgyti švelnų, minkštą, trintą, nekarštą maistą, negerti karštų gazuotų g