Atmintinė ligoniams, kuriems planuojama atlikti radikali žandinio sinuso operacija

Kas yra sinusai? Sinusai yra oru užpildytos ertmės, kurios randamos veido ir galvos kauluose. Yra 4 poros sinusų: kaktiniai, žandiniai, akytkauliniai ir pleištiniai. Sinusų ertmės išklotas ta pačia gleivine, kuria išklota ir nosies ertmė. Visi sinusai atsiveria į nosies ertmę per mažas angas ar plyšius. Per parą nosies ir sinusų gleivinė pagamina iki 1.5 l gleivių, kurios per natūralias anga išteka į nosies ertmę ir kartu su bakterijomis, virusais, alergenais, smulkiomis dalelėmis nuteka į nosiaryklę, vėliau į skrandį ir ten suvirškinama. Sveikas žmogus šio proceso nejaučia.

Kas yra sinusų uždegimas (sinusitas)? Sinusitas – tai prienosinių ančių gleivinės uždegimas. Pagal ligos eigą ir trukmę sinusų uždegimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis sinusitas, kai pagrindiniai ligos simptomai trunka trumpiau nei 4 sav. ir po pravesto gydymo ligonis pilnai pasveiksta ir nelieka uždegiminių sinusų gleivinės pakenkimų. Lėtinis sinusitas, tai susirgimas, kai vyrauja du ir daugiau simptomų: nosies užgulimas, apsunkintas kvėpavimas per nosį, išskyros iš nosies ir/ar į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas dantų, veido srityje, uoslės netekimas ar susilpnėjimas, kurie trunka ilgiau kaip 12 sav. Po pravesto gydymo išlieka pakitimai sinusų gleivinėje. Pagrindinė priežastis dėl ko išsivysto sinusitai, tai natūralių jų angų užsidarymas, sekreto susilaikymas sinusų ertmėse, bakterinės infekcijos atsiradimas ir lėtiniai uždegiminiai pakitimai sinusų gleivinėje. Šios priežastys atsiranda dėl: virusų poveikio, nosies alergijos, anatominių natūralių sinuso angų ar gretutinių anatominių struktūrų pokyčių, kurie siaurina natūralias angas, sutrikusio organizmo atsparumo infekcijai, nosies polipų atsiradimo, sisteminių ligų, aplinkos užterštumo ir kitų dirgiklių.

Lėtinis hiperplastinis žandinis sinusitas

FOTO

Radikali žandinio sinuso operacija – tai žandinio sinuso atvėrimas per pjūvį po viršutine lūpa siekiant pilnai pašalinti infekcijos židinį ir patologinius audinius iš sinuso bei sudaryti geras sąlygas pūlių nutekėjimui praplatinant natūralią sinuso angą.

Operacija atliekama vietinėje infiltracinėje ar bendrinėje nejautroje, pjūvis po viršutine lūpa per gleivinės raukšlę, minkštieji audinai atidalinami su antkauliu, apnuoginama iltinės duobės sritis, grąžtais arba kaltais padaroma anga priekinėje kaulinėje sinuso sienelėje. Pašalinami patologiniai audiniai ir pakitusi gleivinė. Revizuojama ir išplatinama natūrali sinuso anga. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Pjūvis užsiuvamas. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų.

Operacijos schema:

FOTO

Prieš operaciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas, diklofenakas, krešėjimą mažinantys) 2sav. iki operacijos, nerūkyti prieš ir po operacijos, nes tai blogina žaizdų gijimą. 7d. iki operacijos neturėtumėte sirgti jokia ūmine liga. Operacijos dieną turite būti nevalgę ir negėrę.

Sveikimas po operacijos. Po radikalios žandinio sinuso operacijos kelias savaites gali būti padidėjęs operuotos veido pusės audinių jautrumas, veido minkštųjų audinių patinimas, priekinių dantų jautrumo sumažėjimas. Valgant maistą, stengtis kramtyti su sveikosios pusės dantimis. Po operacijos iki 4-6 savaičių iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs seno kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto, apsunkintas kvėpavimas tęsiasi iki dviejų savaičių. Pilnai nosis sugyja per 1-2 mėnesius. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Šias priemones galima pradėti naudoti praėjus parai po operacijos. Po operacijos reikėtų vengti karštų, dulkinų ir prirūkytų vietų, pailsėti namuose bent savaitę. Po savaitės tikslinga apsilankyti pas otorinolaringologą, kad jis išvalytų nosies landas ir sinusų ertmes nuo kraujo krešulių ir pridžiūvusio sekreto. Vengti fizinio krūvio ne mažiau 2 savaites.

Galimos operacijos komplikacijos:

Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas. Šios komplikacijos yra retos.

Specifinės komplikacijos: gausus kraujavimas iš nosies (1-2%), pooperacinė infekcija (0.48-2.5%), apsunkintas kvėpavimas per nosį, sąaugos (≤1%), uoslės sutrikimas (≤1%), akies pažeidimas, smegenų skysčio tekėjimas (0.1%), veido minkštųjų audinių įtraukimas į žaizdą, dantų pažeidimas. Šios komplikacijos yra labai retos
Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.

Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C, pablogėjo regėjimas, atsiranda ir nepraeina patinimai po akimis, atsiranda pykinimas, vėmimas.