Atmintinė ligoniams, kuriems planuojama atlikti lūžusių nosikaulių atstatymas

Jums diagnozuotas nosikaulių lūžimas su nosies išorinės ašies deformacija.

Dėl savo anatomijos, nosikaulių lūžis yra viena dažniausių veido traumų. Ši būklė pasireiškia išorine nosies deformacija, odos patinimu, o jei pažeista gleivinė- ir kraujavimu iš nosies. Nosies išorinės ašies atstatymui reikalingas lūžusių nosikaulių atstatymas. Jei traumos metu lūžta ir nosies pertvaros kremzlė ar kaulas, tai gali pablogėti ir kvėpavimas per nosį, tada papildomai reikalinga nosies pertvarą ištiesinanti operacija – septoplastika.

Kokia yra nosies sandara?

Išorinė nosis skirstoma į tris dalis: nosies šaknį, nosies nugarėlę ir nosies viršūnę. Išorinį nosies karkasą suformuoja 2 nosikauliai ir kelios poros nosies kremzlių, padengtų oda. Įprastai nosies išorinė ašis yra tiesi. Nosies pertvara, tai iš kremzlės ir kaulo sudaryta nosies ertmės struktūra, dalinanti nosies ertmę į dvi dalis. Iškrypusios nosies pertvaros operuoti nereikia, jei ji nesukelia apsunkinto kvėpavimo per nosį ar kito nosies susirgimo. Nosies ertmės šoninėse sienose yra trys poros nosies kriauklių. Tai yra siauri lenkti kauliukai, padengti gleivine. Skiriamos viršutinė, vidurinė ir apatinė nosies kriauklės abipus.

FOTO

Lūžusių nosies kaulų padėties korekcijai rekomenduojamas operacinis gydymas – lūžusių nosikaulių atstatymas.

Lūžusių nosikaulių atstatymas – nosikaulių lūžgalių padėties korekcija, išorinės nosies ašies atstatymas.

Operacijos eiga: Vietinėje / intraveninėje / bendroje intubacinėje nejautroje instrumentais ir rankomis atstatomi lūžę, pajudėję iš savo vietos nosikauliai į pradinę padėtį. Uždedamas gipsas ant nosies. Kartais iš abiejų pertvaros pusių įdedamos plonos silikoninės plokštelės, kurios apsaugo ją nuo sužeidimų, išlaiko ją vidurio linijoje. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų. Silikoninės plokštelės po 3-5 dienų. Gipsinis tvarstis ant nosies laikomas 7 dienas.

FOTO

Prieš nosies operaciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas,diklofenakas,krešėjimą mažinantys) 2sav. iki operacijos, nerūkyti prieš ir po operacijos, nes tai blogina žaizdų gijimą. 7d. iki operacijos neturėtumėte sirgti jokia ūmine liga. Operacijos dieną turite būti nevalgę ir negėrę.

Sveikimas po operacijos. Po nosies operacijų pirmą – antrą savaitę iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto, apsunkintas kvėpavimas tęsiasi iki dviejų savaičių. Gali būti patinę išoriniai nosies audiniai, skausminga nosis prisilietus, gali atsirasti paakinės kraujosruvos. Pilnai nosis sugyja per 1-2 mėnesius. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Po operacijos reikėtų vengti karštų, dulkinų ir prirūkytų vietų, pailsėti namuose bent savaitę. Vengti fizinio krūvio ne mažiau 2 savaites, o jei yra rizika užsigauti nosį – vengti kontaktų 1-1.5 mėn po operacijos.

Galimos operacijos komplikacijos

Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, išorinis nosies pūlinys, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas. Šios komplikacijos yra labai retos.

Specifinės komplikacijos:  gausus kraujavimas iš nosies (1%), pooperacinė infekcija (0.48-2.5%), kraujo ar pūlių susikaupimas pertvaroje – hematoma/abscesas (4-9%), nosies deformacija (4-8%), apsunkintas kvėpavimas per nosį, uoslės sutrikimas (1%), akies pažeidimas, smegenų skysčio tekėjimas. Šios komplikacijos yra labai retos

Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.

Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C