Atmintinė ligoniams, kuriems planuojama atlikti nosies pertvaros ir/ar nosies kriauklių operaciją

Nosies pertvaros iškrypimas – tai nosies pertvaros iškrypimas vidurinės ašies atžvilgiu, apsunkinantis kvėpavimą pro nosį.

Lėtinis vazomotorinis rinitas – tai nosies kriauklių gleivinės hiperreakcija į nespecifinius aplinkos dirgiklius (temperatūros, drėgmės pasikeitimus, stiprius kvapus, tabako dūmus ir kt.).

Lėtinis hipertrofinis rinitas – nosies kriauklių anatominiai pokyčiai, atsiradę dėl pasikartojančių uždegimų, dažno kontakto su dulkėmis bei kitais dirgikliais ko pasėkoje padidėja nosies kriauklių gleivinės masė, jos padidėja ir mažai reaguoja į nosies gleivinę sutraukiančių vaistų poveikį. Padidėjusi kriauklių apimtis apsunkina kvėpavimą per nosį.

Nosies pertvara, tai iš kremzlės ir kaulo sudaryta nosies ertmės struktūra, dalinanti nosies ertmę į dvi dalis. Iškrypusios nosies pertvaros operuoti nereikia, jei ji nesukelia apsunkinto kvėpavimo per nosį ar kito nosies susirgimo.

fotoNosies pertvaros iškrypimą rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant septoplastiką – nosies pertvaros ištiesinimą.

Nosies kriauklės: tai ilgi, siauri ir lenkti kauliukai (panašūs į jūros kriaukles), padengti gleivine, kurioje yra gausus kraujagyslių tinklas. Jos yra nosies viduje. Nosies kriauklės yra trys: apatinė, vidurinė ir viršutinė (žr. pav.).

FOTO

Septoplastika – tai kvėpavimą per nosį gerinanti operacija, kurios metu ištiesinama iškrypusi nosies pertvara. Operacija dažniausiai atliekama bendrinėje nejautroje, bet galima ją atlikti ir vietiškai suleidus nuskausminamųjų vaistų. Operacijos trukmė 30-45 min. Operacija atliekama nosies viduje, todėl nebus išorinių pažeidimų ar randų. Pjūvis atliekamas nosies viduje, įpjaunant į pertvaros gleivinę, ją atidalinant nuo pertvaros kremzlinės ir kaulinės dalies. Šalinami kremzliniai ir kauliniai pertvaros iškrypimai formuojant pertvarą vidurio linijoje. Pjūvis užsiuvamas. Kartais iš abiejų pertvaros pusių įdedamos plonos silikoninės plokštelės, kurios apsaugo ją nuo sužeidimų, išlaiko ją vidurio linijoje, trugdo susiformuoti hematomai. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų. Silikoninės plokštelės po 3-5 dienų.

FOTO

Konchoplastika – operacija, kai koreguojama nosies kriauklių gleivinė ir pogleivis, juose padarant pjūvius skalpeliu, elektropeiliu, radiodažnuminine adata, jėgos instrumentais ar lazeriu. Gyjant pažeidimai randėja, gleivinė traukiasi, išskiria mažiau sekreto, atsilaisvina nosies angos, palengvėja kvėpavimas nosimi, išnyksta nosies užgulimas ypač naktimis. Operacija gali būti atliekama bendrinėje ar vietinėje nejautroje, nes yra nesudėtinga ir neskausminga. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų.

Konchotomija – nosies kriauklių korekcija, kurios metu šalinama dalis patologiškai pakitusios gleivinės ir/ar pakitęs, padidėjęs kriauklės kaulinis pagrindas. Eiga panaši į konchoplastikos, tik operacijos metu kilpomis ar žirklėmis nukerpami apatinių nosies kriauklių hipertrofavę užpakaliniai galai ar pašalinama dalis apatinės kriauklės.

foto
Prieš nosies operaciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas, diklofenakas, krešėjimą mažinantys) 2sav. iki operacijos, nerūkyti prieš ir po operacijos, nes tai blogina žaizdų gijimą. 7d. iki operacijos neturėtumėte sirgti jokia ūmine liga. Operacijos dieną turite būti nevalgę ir negėrę.

Sveikimas po operacijos. Po nosies pertvaros operacijos kelias savaites gali būti jautresnis nosies galiukas, sutrikęs viršutinių dantų jautrumas, kuris savaime praeina. Po nosies operacijų pirmą – antrą savaitę iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs seno kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto, apsunkintas kvėpavimas tęsiasi iki dviejų savaičių. Pilnai nosis sugyja per 1-2 mėnesius. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Nosies ertmėje lieka siūlai, kurie savaime ištirpsta po 1-2mėn. Po operacijos reikėtų vengti karštų, dulkinų ir prirūkytų vietų, nepūsti stipriai nosies apie 1sav., pailsėti namuose bent savaitę. Vengti fizinio krūvio ne mažiau 2 savaites, o jei yra rizika užsigauti nosį – vengti kontaktų 1 mėn po operacijos.

Galimos operacijos komplikacijos:

Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, išorinis nosies pūlinys, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas. Šios komplikacijos yra labai retos.

Specifinės komplikacijos:  gausus kraujavimas iš nosies (6-10%), pooperacinė infekcija (0.48-2.5%), kraujo ar pūlių susikaupimas pertvaroje – hematoma/abscesas (4-9%), skylė nosies pertvaroje (1-6.7%), nosies deformacija (4-8%), apsunkintas kvėpavimas per nosį, sąaugos (2-7%), uoslės sutrikimas (1%), akies pažeidimas, smegenų skysčio tekėjimas. Šios komplikacijos yra labai retos

Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.

Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C.