Atmintinė ligoniams, kuriems planuojama atlikti radikali kaktinio sinuso operacija

Kas yra sinusai? Sinusai yra oru užpildytos ertmės, kurios randamos veido ir galvos kauluose. Yra 4 poros sinusų: kaktiniai, žandiniai, akytkauliniai ir pleištiniai. Sinusų ertmės išklotas ta pačia gleivine, kuria išklota ir nosies ertmė. Visi sinusai atsiveria į nosies ertmę per mažas angas ar plyšius. Per parą nosies ir sinusų gleivinė pagamina iki 1.5 l gleivių, kurios per natūralias anga išteka į nosies ertmę ir kartu su bakterijomis, virusais, alergenais, smulkiomis dalelėmis nuteka į nosiaryklę, vėliau į skrandį ir ten suvirškinama. Sveikas žmogus šio proceso nejaučia.

Kas yra sinusų uždegimas (sinusitas)? Sinusitas- tai prienosinių ančių gleivinės uždegimas. Pagal ligos eigą ir trukmę sinusų uždegimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis sinusitas, kai pagrindiniai ligos simptomai trunka trumpiau nei 4 sav. ir po pravesto gydymo ligonis pilnai pasveiksta ir nelieka uždegiminių sinusų gleivinės pakenkimų. Lėtinis sinusitas, tai susirgimas, kai vyrauja du ir daugiau simptomų: nosies užgulimas, apsunkintas kvėpavimas per nosį, išskyros iš nosies ir/ar į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas kaktoje, ypač pasilenkus, veido srityje, uoslės netekimas ar susilpnėjimas, kurie trunka ilgiau kaip 12 sav. Po pravesto gydymo išlieka pakitimai sinusų gleivinėje. Pagrindinė priežastis dėl ko išsivysto sinusitai, tai natūralių jų angų užsidarymas, sekreto susilaikymas sinusų ertmėse, bakterinės infekcijos atsiradimas ir lėtiniai uždegiminiai pakitimai sinusų gleivinėje. Šios priežastys atsiranda dėl: virusų poveikio, nosies alergijos, anatominių natūralių sinuso angų ar gretutinių anatominių struktūrų pokyčių, kurie siaurina natūralias angas, sutrikusio organizmo atsparumo infekcijai, nosies polipų atsiradimo, sisteminių ligų, aplinkos užterštumo ir kitų dirgiklių.

Lėtinis hiperplastinis kaktinis sinusitas

FOTO

Kaktinio ančio radikali operacija – kaktinio ančio atvėrimas per pjūvį kaktoje ir revizija, patologinių audinių pašalinimas, siekiant pašalinti infekcijos židinius, bei sudaryti geras sąlygas sinuso drenavimuisi praplatinant natūralią sinuso angą.

Eiga: Bendroje intubacinėje nejautroje pjūvis viršutinio antakio srityje, atidalinami minkštieji audiniai ir antkaulis nuo kaktikaulio, grąžtais arba kaltais padaroma anga kaule į kaktinį antį, pašalinami patologiniai audiniai, hiperplazavusi gleivinė, išplatinama natūrali kaktinio ančio anga. Jei reikia, įdedamas silikoninis drenas sujungiantis kaktinį sinusą su nosies ertme ir kuris laikomas 4-6 sav. Anga kaule plastikuojama tuo pačiu kaulu arba kremzle. Žaizda užsiuvama. Uždedamas sterilus tvarstis.

Operacijos schema:

FOTO

Prieš operaciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas, diklofenakas, krešėjimą mažinantys) 2sav. iki operacijos, nerūkyti prieš ir po operacijos, nes tai blogina žaizdų gijimą. 7d. iki operacijos neturėtumėte sirgti jokia ūmine liga. Operacijos dieną turite būti nevalgę ir negėrę.

Sveikimas po operacijos. Po radikalios kaktinio sinuso operacijos kelias savaites gali būti padidėjęs operuotos veido pusės audinių jautrumas, jutimų sutrikimas kaktos odoje, veido minkštųjų audinių, akių vokų patinimas.Po operacijos iki 4-6 savaičių iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs seno kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto, apsunkintas kvėpavimas tęsiasi iki dviejų savaičių. Jei operacijos metu į natūralią kaktinio sinuso angą įdėtas silikoninis dreanas, tai jis pašalinamas po 4-6 sav. Pilnai nosis sugyja per 1-2 mėnesius. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Šias priemones galima pradėti naudoti praėjus parai po operacijos. Po operacijos reikėtų vengti karštų, dulkinų ir prirūkytų vietų, pailsėti namuose bent savaitę. Po savaitės tikslinga apsilankyti pas otorinolaringologą, kad jis išvalytų nosies landas ir sinusų ertmes nuo kraujo krešulių ir pridžiūvusio sekreto. Vengti fizinio krūvio ne mažiau 2 savaites.

Galimos operacijos komplikacijos:

Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas. Šios komplikacijos yra retos.
Specifinės komplikacijos:  gausus kraujavimas iš nosies (1-2%), pooperacinė infekcija (0.48-2.5%), apsunkintas kvėpavimas per nosį, sąaugos (≤1%), uoslės sutrikimas (≤1%), akies ar akiduobės pažeidimas, smegenų skysčio tekėjimas (0.1%), kaktikaulio osteomielitas, smegenų pažeidimas, veido minkštųjų audinių įtraukimas į žaizdą, kaktos deformacija. Šios komplikacijos yra labai retos

Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.

Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C, pablogėjo regėjimas, atsiranda ir nepraeina patinimai po akimis, atsiranda pykinimas, vėmimas.

Atmintinės parsiuntimas