Kas yra sinusai?
Sinusai yra oru užpildytos ertmės, kurios randamos veido ir galvos kauluose. Yra 4 poros sinusų: kaktiniai, žandiniai, akytkauliniai ir pleištiniai. Sinusų ertmės išklotos ta pačia gleivine, kuria išklota ir nosies ertmė. Visi sinusai atsiveria į nosies ertmę per mažas angas ar plyšius. Per parą nosies ir sinusų gleivinė pagamina iki 1.5 l gleivių, kurios per natūralias anga išteka į nosies ertmę ir kartu su bakterijomis, virusais, alergenais, smulkiomis dalelėmis nuteka į nosiaryklę, vėliau į skrandį ir ten suvirškinama. Sveikas žmogus šio proceso nejaučia.
Kas yra sinusų uždegimas (sinusitas)?
Sinusitas – tai prienosinių ančių gleivinės uždegimas. Pagal ligos eigą ir trukmę sinusų uždegimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis sinusitas, kai pagrindiniai ligos simptomai trunka trumpiau nei 4 sav. ir po pravesto gydymo ligonis pilnai pasveiksta ir nelieka uždegiminių sinusų gleivinės pakenkimų. Lėtinis sinusitas, tai susirgimas, kai vyrauja du ir daugiau simptomų: nosies užgulimas, apsunkintas kvėpavimas per nosį, išskyros iš nosies ir/ar į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas dantų, veido, kaktos ar pakaušio srityje, uoslės netekimas ar susilpnėjimas, kurie trunka ilgiau kaip 12 sav. Po pravesto gydymo išlieka pakitimai sinusų gleivinėje. Pagrindinė priežastis dėl ko išsivysto sinusitai, tai natūralių jų angų užsidarymas, sekreto susilaikymas sinusų ertmėse ir bakterinės infekcijos atsiradimas. Šios priežastys atsiranda dėl: virusų poveikio, nosies alergijos, anatominių natūralių sinuso angų ar gretutinių anatominių struktūrų pokyčių, kurie siaurina natūralias angas, sutrikusio organizmo atsparumo infekcijai, nosies polipų atsiradimo, sisteminių ligų, aplinkos užterštumo ir kitų dirgiklių.
Kada atliekama sinusų operacija?
Kai tinkamas medikamentinis gydymas nepakankamas, kad pacientas pasveiktų ar yra ilgalaikiai pakitimai sinusų gleivinėje, natūralių sinusų angų blokas, rekomenduojamas chirurginis gydymas. Retais atvejais reikalinga greita chirurginė intervencija, kai gresia sinusito komplikacijos, yra sinusų trauma ar diagnozuojamas sinusų ar nosies ertmės auglys.
Funkcinė endoskopinė sinusų operacija. Istoriškai tam, kad pasiekti nosies ir sinusų ertmes buvo naudojami išoriniai pjūviai po lūpa (radikali žandinio sinuso operacija) ar veide. Šiuolaikinės technologijos leidžia daugeliu atveju taikyti funkcinę endoskopinę sinusų chirurgijos metodą, kai sinusai pasiekiami per nosies šnerves naudojant mažus teleskopus ar mikroskopą tam, kad gerai apsišviesti nosies ertmę ir padidinti matomą vaizdą. Operacija atliekama bendrinėje ar vietinėje nejautroje ir trunka nuo 1 iki 3 val. ir ilgiau. Operacijos tikslas- patologiškai pakitusios gleivinės, kaulinių struktūrų, polipų, uždegiminio sekreto pašalinimas iš sinusų ir nosies ertmės, atstatant sinusų natūralių angų praeinamumą ir jų funkciją, bei pagerinant kvėpavimą per nosį. Retais atvejais, kai nepavyksta pilnai pašalinti patologiškai pakitusių audinių per nosies šnerves, atliekami išoriniai pjūviai. Nosies landos tamponuojamos marliniais arba specialiai tam pritaikytais tamponais. Tamponai šalinami po 1 – 2 parų.
Operacijos schema:
Prieš nosies operaciją: vengti kraujavimą skatinančių medikamentų (aspirinas,diklofenakas,krešėjimą mažinantys) 2sav. iki operacijos, nerūkyti prieš ir po operacijos, nes tai blogina žaizdų gijimą. 7d. iki operacijos neturėtumėte sirgti jokia ūmine liga. Operacijos dieną turite būti nevalgę ir negėrę.
Sveikimas po operacijos. Po funkcinės endoskopinės sinusų operacijos kelias savaites gali būti padidėjęs nosies audinių jautrumas, retais atvejais gali atsirasti kraujo išsiliejimai odoje po akimis. Po operacijos iki 4-6 savaičių iš nosies gali tekėti vandeningas sekretas nusidažęs seno kraujo spalva, nosyje susikaupia pridžiuvusio sekreto, apsunkintas kvėpavimas tęsiasi iki dviejų savaičių. Pilnai nosis sugyja per 1-2 mėnesius. Gijimo metu gydytojas gali išrašyti jūros druskos tirpalų, aliejinių ar nosies gleivinę sutraukiančių lašų, kad palengvinti kvėpavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą. Šias priemones galima pradėti naudoti praėjus parai po operacijos. Po operacijos reikėtų vengti karštų, dulkinų ir prirūkytų vietų, nepūsti stipriai nosies apie 1sav., pailsėti namuose bent savaitę. Po savaitės tikslinga apsilankyti pas otorinolaringologą, kad jis išvalytų nosies landas ir sinusų ertmes nuo kraujo krešulių ir pridžiūvusio sekreto. Vengti fizinio krūvio ne mažiau 2 savaites.
Galimos operacijos komplikacijos:
Bendro pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas. Šios komplikacijos yra retos.
Specifinės komplikacijos: gausus kraujavimas iš nosies (6-10%), pooperacinė infekcija (0.48-2.5%), apsunkintas kvėpavimas per nosį, sąaugos (2-7%), uoslės sutrikimas (1%), akies pažeidimas, kraujo išsiliejimas odoje po akimis (0.2%), smegenų skysčio tekėjimas (0.1%). Šios komplikacijos yra labai retos.
Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.
Nedelsiant susisiekite su gydytoju, jei nesustoja kraujavimas iš nosies šviežiu krauju ilgiau nei 30 min., jei atsiranda ir stiprėja nosies skausmas, blogėja kvėpavimas nosimi, kelias dienas pakyla ir laikosi temperatūra aukštesnė nei 38°C, pablogėjo regėjimas, atsiranda ir nepraeina patinimai po akimis, atsiranda pykinimas, vėmimas.
Parsisiųskite:
Atmintine po sinusų endoskopinės operacijos