Ūminis vidurinės ausies uždegimas

Tai vidurinės ausies gleivinės uždegimas. Ūminis vidurinis otitas – dažniausia ausies skausmo priežastis. Ūminiu viduriniu otitu gali sirgti ir kūdikiai, ir senyvo amžiaus žmonės.

Etiologija. Dažniausi ligos sukėlėjai yra virusai: adenovirusai, enterovirusai. Taip pat ligą sukelia ir bakterijos: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Branhamella catarrhalis. Ūminiu viduriniu otitu dažniau serga vaikai iki 3 metų, nes jų klausomasis vamzdis yra trumpesnis, horizontalesnis
nei vyresnių vaikų ar suaugusių, taip pat tokio amžiaus vaikai gerokai dažniau serga viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Susirgimui taip pat turi įtakos tėvų rūkymas, blogos gyvenimo sąlygos, gausi šeima, bloga vaiko priežiūra. Sergamumas dažnesnis žiemos mėnesiais. Infekcija į vidurinę ausį patenka per klausomąjį vamzdį iš nosiaryklės. Infekciją iš išorės į vidurinę ausį gali patekti tik esant būgnelio perforacijai.

Klinika. Viduriniu otitu sergantis ligonis dažniausiai skundžiasi stipriu ausies skausmu, subfebriliu karščiavimu, klausos pablogėjimu. Ausies skausmas atsiranda dėl vidurinės ausies gleivinės uždegimo ir eksudato (pūlių) spaudimo į pakenktą būgnelį ir būgninės ertmės gleivinę. Sekrecija iš ausies nebūdinga, o jos atsiradimas rodo, kad būgnelis pratrūko. Pratrūkus būgneliui skausmo intensyvumas dažniausiai sumažėja arba išnyksta, sumažėja temperatūra.

1

Diagnostika. Otoskopuojant matomas paraudęs, paburkęs ir išpūstas būgnelis, sumažėjęs jo judrumas, nesimato būgnelio anatominių struktūrų. Mažiems vaikams skausmingas krampslio (tragus) spaudimas. Vaikai būna neramūs, nevalgo, dažnai ir be priežasties verkia. Tiriant ligonio klausą beveik visada nustatomas jos susilpnėjimas. Kamertoniniai tyrimai: Weberis lateralizuoja į pažeistą pusę, Rinne neigiamas uždegimo pažeistoje pusėje. Timpanometrija pažeistoje pusėje būna B tipo, audiogramoje nustatomas garsą pravedančios sistemos pakenkimas, kartais kai pažeidžiamas ir klausos nervas – mišrus klausos pakenkimas.

Gydymas. Ūminis vidurinės ausies uždegimas gydomas skausmą ir uždegimą mažinančiais vaistais (Ibuprofen, Nimesil, Diclofenac), anemizuojančiais lašais į nosį (Xymelin, Otrivin, Olynth, Vybrocil), sisteminio poveikio dekongestantais (Clarinase, Cirrus). Jei ligoniui pakyla temperatūra, išreikštas skausminis sindromas, per 48–72 valandas nuo ligos pradžios pablogėja bendra būklė, tikslinga paskirti antibiotikus. Pirmo pasirinkimo antibiotikas yra amoksicilinas. Jei anksčiau skirtas amoksicilinas neturėjo gero terapinio efekto, tada tikslingaskirti amoksiciliną su klavulano rūgštimi (Amoksiclav, Augmentin, Curam,
Medoclav) arba ampiciliną su sulbaktamu (Unasyn). Antibiotiką reikėtų skirti ne mažiau kaip 7-10 dienų. Taip pat galima taikyti šildomus kompresus ant nesveikos ausies. Antibiotikų lašai skiriami tik kai yra būgnelio perforacija. Skausmui sumažinti galima skirti vietinio poveikio nuskausminamuosius lašus (Otinum, Otipax).

Parsisiųsti straipsnį