Nepiktybinai gerklų dariniai

Jums diagnozuoti nepiktybiniai gerklų dariniai: balso klosčių polipas, cista, mazgelis, granulioma ar lėtinis hiperplastinis laringitas.

Nepiktybiniai gerklų dariniai – tai riboti balso klosčių dariniai, susiformavę dėl netaisyklingo balso vartojimo bei kitų balso klostes žalojančių faktorių. Tai yra viena iš pagrindinių balso užkimimo priežasčių.

Balso klosčių reikšmė:

Žmogaus balso susidaryme svarbus vaidmuo tenka gerkloms, esančioms priekinėje kaklo dalyje tarp ryklės ir trachėjos. Gerklas sudaro kremzlės, tarpusavyje susijungusios raiščiais, sąnariais bei gerklų raumenims. Vidurinėje gerklų dalyje yra balso klostės, kurias sudaro balso raumuo bei elastinis raištis, padengti gleivine. Vyrų balso klostės yra 20-25 mm ilgio, o moterų – 18-20 mm. Tarp balso klosčių susidaro balso plyšys, per kurį praeina oras. Tam, kad susidarytų garsas, reikalinga, kad balso klostės periodiškai virpėtų. Normoje balso klosčių kraštai yra lygūs, kalbant jos glaudžiasi viena su kita, todėl balsas yra švarus, skambus. Esant balso klosčių mazgeliams, polipams, cistoms, paralyžiui, balso klostės kraštas tampa nelygus, sutrinka balso klosčių virpėjimas, jos pilnai nesusiglaudžia, todėl balsas yra užkimęs.

FOTO

Balso klosčių nepiktybinius darinius rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant mikroskopinę gerklų operaciją.
Įtariant piktybinį balso klosčių darinį, rekomenduojama paimti biopsiją, ir atlikti jos histologinį ištyrimą.

Mikroskopinė gerklų operacija: Balso klosčių poliso, cistos, mazgelių, granuliomų pašalinimas

Mikroskopinė gerklų operacija – tai endolaringinė mikrochirurginė operacija, siekiant pašalinti patologinius pakitimus, pagerinti balso klosčių funkciją.

Operacijos metu bendroje intubacinėje nejautroje, atlošus ligonio galvą, įkišamas operacinis laringoskopas (geležinis vamzdis), kuris fiksuojamas į ligonio krūtinę atremiant fiksuojamąjį įtaisą. Mikroskopo kontrolėje, mikroinstrumentais ar lazeriu darinys pašalinamas sveikų audinių ribose. Pašalintas darinys siunčiamas histologiniam ištyrimui.

Gerklų biopsija – endolaringinė mikrochirurginė operacija, siekiant paimti medžiagą histologiniam ištyrimui.
Operacijos metu bendroje intubacinėje nejautroje, įstačius operacinį laringoskopą, mikroskopo kontrolėje mikroinstrumentais paimamas pakitusio audinio gabalėlis histologiniam ištyrimui.

FOTO

Galimos pooperacinės komplikacijos:

Bendrojo pobūdžio komplikacijos: kraujavimas, užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas, skausminis sindromas.

Specifinės komplikacijos: ligos recidyvas (pasikarojimas) nesilaikant gydytojo nurodytų rekomendacijų (<10%), balsas gali nepagerėti (<1%), dantų ar žandikaulio pažeidimas įvedant vamzdelį į gerklas, dažniausiai kuomet dantys yra nesveiki (<1%), gerklų edema (<1%), gerklų stenozė (<1%), balso pradingimas (afonija) (<1%), gerklės ar liežuvio skausmai (<1%). Galimos specifinės komplikacijos konkrečiam ligoniui. Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui. Rekomendacijos prieš operaciją:

1. Operacijos dieną nevalgyti ir negerti. Vakare prieš operaciją- lengvas maistas.
2. Gyd. kardiologo ar šeimos gydytojo konsultacija dėl antikoaguliantų vartojimo nutraukimo prieš operaciją.

Rekomendacijos po operacijos:

1. Tylos režimas 5 -7d.
2. Balsą tausojantis režimas 2sav.
3. Namų režimas (vengti tolimų skrydžių, kelionių) 2sav.
4. Riboti fizinį krūvį 2sav.
5. Vengti karštų patalpų 2sav. (pirčių, karštų vonių, soliariumų ir baseinų)