Miego apnėja

Miego apnėja – tai kvėpavimo pauzė, atsirandanti miego metu ir trunkanti mažiausiai 10 sekundžių. Tą lemia liežuvio šaknies, minkštojo gomurio, liežuvėlio padidėjimas, ryklės minkštųjų audinių išvešėjimas, minkštojo gomurio hipotonija.

Ryklės anatomija:

Ryklė yra skirstoma į nosiaryklę, burnaryklę ir gerklinę ryklės dalis. Burnaryklė yra už burnos ertmės ir tęsiasi iki liežuvio šaknies. Burnos ertmė į burnaryklę atsiveria žiotimis. Žiotis iš viršaus riboja minštasis gomurys, iš apačios- liežuvio šaknis, o šonuose yra gomuriniai liežuvio (priekinis) ir ryklės (užpakalinis) lankai. Tarp priekinio ir užpakalinio lankų yra gomurinės tonzilės. Minkštojo gomurio laisvojo krašto viduryje yra liežuvėlis. Kadangi burnaryklė yra kvėpavimo ir virškinimo takų susikryžiavimo vieta, tai esant minkštojo gomurio liežuvio šaknies, liežuvio padidėjimui, ryklės minkštųjų audinių išvešėjimui, minkštojo gomurio hipotonijai, miego metu nutrūksta ar susilpnėja oro srovė nosiaryklėje, kas sąlygoja knarkimą ir miego apnėją (kvėpavimo sustojimą miego metu).

FOTO

Miego apnėją rekomenduojama gydyti operaciniu būdu, atliekant uvulopalatoplastiką (minkštojo gomurio ir liežuvėlio dalies pašalinimą).

Uvulopalatoplastika – tai minkštojo gomurio ir liežuvėlio dalies pašalinimas dėl miego apnėjos epizodų ar knarkimo.

Operacijos metu bendroje intubacinėje nejautroje atliekama paviršinė ryklės ir infiltracinė operacinės srities anestezija. Skalpeliu, elektropeiliu ar lazeriu atlaisvinami užpakaliniai žiočių lankai nuo liežuvėlio. Pašalinama dalis liežuvėlio. Minkštajame gomuryje iškerpamas gleivinės langelis. Susiuvama minkštojo gomurio gleivinė.

FOTO

Galimos pooperacinės komplikacijos:

Bendrojo pobūdžio komplikacijos: užsitęsęs operacinės žaizdos gijimas, žaizdos supūliavimas, skausminis sindromas.

Specifinės komplikacijos: kraujavimas (<5%), paratonzilitas (retos <1%), randai ryklėje (<1%), rijimo ar kalbos sutrikimai (<1%), dantų ar žandikaulio pažeidimas statant žiodiklį (<1%), skonio sutrikimas (<0,5%). Galimos specifinės komplikacijos konkrečiam ligoniui. Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui. Rekomendacijos prieš operaciją:

1. Operacijos dieną nevalgyti ir negerti. Vakare prieš operaciją- lengvas maistas.
2. Gyd. kardiologo ar šeimos gydytojo konsultacija dėl antikoaguliantų vartojimo nutraukimo prieš operaciją.

Rekomendacijos po operacijos:

1. Namų režimas (vengti tolimų skrydžių, kelionių) 2sav.
2. Riboti fizinį krūvį 2sav.
3. Vengti karštų patalpų 2sav. (pirčių, karštų vonių, soliariumų ir baseinų)
4. Valgyti švelnų, minkštą, trintą, nekarštą maistą, negerti karštų gazuotų gėrimų.